Jak kupić mieszkanie? Kupno mieszkania krok po kroku

kupno mieszkania

Kupno mieszkania to poważna decyzja, która bywa stresująca nawet dla doświadczonych inwestorów. Wybór nieruchomości i formalności związane z finalizacją transakcji kupna-sprzedaży mogą pozornie wydawać się skomplikowane. Z praktycznego punktu widzenia jest to prosty i intuicyjny proces – niezależnie od tego, czy chcesz finansować zakup mieszkania poprzez kredyt, czy transakcję gotówkową.

Przekonaj się o tym na własne oczy. Skorzystaj z wiedzy ekspertów i poznaj szczegóły, które przygotowaliśmy jako biuro nieruchomości Green House w poniższym artykule. W razie dalszych pytań chętnie udzielimy odpowiedzi i zagwarantujemy wsparcie.

Spis treści:

Kupno mieszkania za gotówkę

Zakup mieszkania za gotówkę niesie wiele korzyści. Eliminujesz w ten sposób potrzebę zaciągania kredytu hipotecznego, co oznacza brak odsetek zwiększających koszt inwestycji. Dodatkowo kupno mieszkania gotówką w wielu przypadkach umożliwia negocjację niższej ceny zakupu. Strona sprzedająca nie musi oczekiwać wtedy na decyzję banku i otrzymuje pewność szybkiej finalizacji bez zbędnych formalności.

Warto jednak pamiętać, że taki model biznesowy (nawet w przypadku inwestorów operujących wysokimi budżetami) nie musi być dobrym wyborem dla Ciebie. Jeśli masz inne plany i chcesz zastosować tzw. dźwignię inwestycyjną w postaci kredytów umożliwiających zakup większej ilości mieszkań, warto poznać obydwie możliwości.


Masz pytania lub potrzebujesz wsparcia ekspertów, którzy pomogą Ci z zakupem mieszkania? Niezależnie czy szukasz lokalu mieszkalnego dla siebie i swojej rodziny, czy planujesz kupno mieszkania pod wynajem – zespół Green House Nieruchomości jest do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 667 220 011 lub w formie wiadomości e-mail pod adresem bok@bngh.pl.

Poszukiwania mieszkania

Poszukiwanie mieszkania to proces wymagający zarówno cierpliwości, jak i strategicznego podejścia. W pierwszej kolejności należy zdefiniować priorytety i wymagania – w zależności od tego, czy szukasz mieszkania dla siebie, czy na wynajem. Lokalizacja w przypadku większości inwestycji stanowi kluczowy czynnik mający wpływ zarówno na komfort życia, jak i ewentualną stopę zwrotu z inwestycji w przypadku wynajmu lub chęci sprzedaży.

kupno mieszkania

Kupując mieszkanie pod wynajem, warto rozważyć bliskość takich obiektów jak:

 • uniwersytety,
 • szkoły podstawowe i średnie,
 • centra handlowe,
 • obiekty biznesowe,
 • szpitale,
 • sklepy spożywcze,
 • dostęp do komunikacji miejskiej.

Przy zakupie mieszkania dla siebie i swojej rodziny, zwróć szczególną uwagę na jakość życia w danej okolicy. Dostępność sklepów, parków oraz placówek edukacyjnych jest ważna, lecz musisz skupić się również na spokoju z myślą o przyszłości. Oznacza to, że mieszkanie naprzeciwko szkoły podstawowej niekoniecznie będzie najlepszym wyborem pod kątem planów na tzw. starość.

Ważne jest również, aby sprawdzić stan techniczny budynku oraz mieszkania, historię zarządzania nieruchomością, a także plany rozwojowe okolicy. Nie zapomnij także o potencjalnych kosztach dodatkowych – takich jak opłaty za remont czy wyposażenie. W niektórych przypadkach mogą one kosztować ponad 100 tysięcy złotych, co dla wielu młodych inwestorów może spowodować przekroczenie granicy opłacalności.

Sprawdź mieszkania dostępne w naszej ofercie Green House Nieruchomości:

Podpisanie aktu notarialnego i finalizacja

Finalizacja zakupu mieszkania za gotówkę to proces, który kończy się podpisaniem aktu notarialnego i przekazaniem mieszkania do nowego właściciela. Nim jednak dojdzie do spotkania u notariusza, konieczne jest sprawdzenie dokumentów prawnych związanych z nieruchomością – aktu własności, księgi wieczystej oraz ewentualnych obciążeń. Ważne, by przed podpisaniem aktu, notariusz zweryfikował te dokumenty oraz historię transakcji nieruchomości.


Pamiętaj! Płacenie gotówką eliminuje potrzebę zaangażowania banku w proces, jednakże nie zwalnia z konieczności dokonania wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli taka obowiązuje. Po podpisaniu aktu notarialnego i uregulowaniu wszystkich opłat nabywca staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości.

Kupno mieszkania na kredyt

Zakup mieszkania na kredyt umożliwia inwestycję dla wielu osób, które nie dysponują pełną kwotą potrzebną na zakup nieruchomości w danym momencie. Jest to więc idealna alternatywa dla inwestorów w każdym wieku, którzy chcą mieć już własne “cztery ściany”.

Nie oznacza to jednak, że z formy kredytowania zakupu mieszkania nie mogą skorzystać też inwestorzy, którym zależy na lokowaniu kapitału w miejsca oferujących przyszłościowy zysk. Finansowanie zakupu za pomocą kredytu hipotecznego może zwiększyć zwrot z inwestycji poprzez efekt dźwigni finansowej. Oznacza to, że korzystając z oferty kredytowej, możesz:

 • kupić więcej mieszkań,
 • kupić mieszkanie pod wynajem bez pełnego wkładu własnego (czynsz spłaci Twoje raty),
 • kupić większe mieszkanie (np. w celu podziału go na większą ilość lokali mieszkalnych).

Kredyt na mieszkanie umożliwia również zachowanie płynności finansowej i dywersyfikację inwestycji. Płacenie rat kredytu jest często porównywalne z miesięcznym czynszem, co sprawia, że zakup na kredyt staje się atrakcyjny także dla osób kupujących mieszkanie dla siebie. Należy jednak realnie ocenić możliwości i ryzyko związane z kredytem. W tym celu spotkaj z profesjonalistą.

Umów się na spotkanie z doradcą kredytowym

Spotkanie z doradcą kredytowym to pierwszy krok w procesie uzyskania finansowania na zakup mieszkania. Pomoże on:

 • ocenić Twoją zdolność kredytową,
 • doradzi najlepszy produkt kredytowy dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości,
 • poinformuje o wszystkich niezbędnych dokumentach,
 • poinformuje o realnym ryzyku inwestycji na kredyt, wskazując najbardziej optymalne rozwiązanie.

Korzystanie z usług doradcy kredytowego to oszczędność czasu i eliminacja stresu związanego z samodzielnym porównywaniem ofert banków. Profesjonalne doradztwo pozwoli Ci uzyskać korzystne warunków kredytu, co w dłuższej perspektywie może przynieść znaczące oszczędności.

Znaleźć mieszkanie

W przypadku zakupu mieszkania na kredyt kieruj się tymi samymi wartościami, które omówione zostały w poprzedniej części artykułu. Do najważniejszych aspektów zaliczamy:

 • Lokalizacja (bliskość do centrów biznesowych, szkół, sklepów i usług),
 • Stan techniczny (weryfikacja stanu technicznego budynku oraz mieszkania),
 • Potencjał inwestycyjny (ocena wartości rezydualnej i potencjalnego zwrotu z inwestycji),
 • Dodatkowe koszty (uwzględnienie opłat za remont, wyposażenie i utrzymanie),

Podpisz umowę przedwstępną

Stanowi ona dokument, w którym obie strony zobowiązują się do przyszłego zawarcia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Jest to szczególnie ważne przy zakupie na kredyt, ponieważ zazwyczaj bank wymaga takiego zabezpieczenia do rozpatrzenia wniosku kredytowego. Podpisanie umowy przedwstępnej daje też kupującemu pewność, że sprzedający nie wycofa się z transakcji – a sprzedającego chroni przed nieuzasadnioną rezygnacją kupującego. Zawiera ona wszystkie kluczowe
informacje dotyczące transakcji, w tym cenę, terminy i warunki.

Złóż dokumenty kredytowe

Po uzgodnieniu warunków kredytowych i podpisaniu umowy przedwstępnej należy złożyć kompletny wniosek kredytowy wraz z wymaganymi dokumentami. Dokumenty te zwykle obejmują:

 • zaświadczenie o dochodach,
 • umowę przedwstępną zakupu mieszkania,
 • wyciągi bankowe,
 • inne dokumenty wymagane przez bank do uwzględnienia indywidualnego.

Złożenie wniosku należy dokonać zgodnie z procedurami banku. Może odbyć się to zarówno online, jak i w trakcie osobistej wizyty w placówce – w zależności od wymagań organizacji.

Finalizacja zakupu mieszkania

Finalizacja zakupu mieszkania na kredyt następuje po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej i przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Proces ten kończy się podpisaniem aktu notarialnego, który formalizuje przekazanie własności nieruchomości od sprzedającego do kupującego.

W tym momencie bank wypłaca środki na konto sprzedającego, a kupujący zaczyna spłatę kredytu zgodnie z harmonogramem. Należy pamiętać, że oprócz kwoty kredytu, kupujący musi również uregulować opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych (jeśli obowiązuje) oraz inne opłaty związane z zakupem nieruchomości (w tym również czynsz administracyjny).

kupno mieszkania

Przekazanie mieszkania – co musisz wiedzieć?

Przekazanie mieszkania to kluczowy moment zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Jest to finalizacja procesu transakcyjnego. Kupujący zobowiązany jest do sprawdzenia nieruchomości w momencie przekazania (zarówno stanu technicznego mieszkania, jak i kompletności wyposażenia, jeśli takie było zawarte w umowie), natomiast sprzedający nie może zatajać informacji na temat nieruchomości.

Warto zwrócić uwagę na:

 • wszelkie ustalenia dotyczące mebli, sprzętu AGD czy innych elementów wyposażenia,
 • czy wszystko zostało zgodnie z umową pozostawione w mieszkaniu,
 • czy nie ma uszkodzeń, które mogłyby zostać pominięte podczas wcześniejszych oględzin.

Sprzedający z kolei musi zadbać o przygotowanie nieruchomości do przekazania – m.in. o to, by mieszkanie było czyste i gotowe do zamieszkania przez nowego właściciela. Powinien on też upewnić się, że wszystkie dokumenty związane z mieszkaniami (takie jak instrukcje obsługi do urządzeń, gwarancje czy atesty) są kompletne.

Pamiętaj o kluczach – zarówno o tych do mieszkania, jak i do skrzynek pocztowych, piwnic czy innych przestrzeni wspólnych.

Przekazanie mieszkania kończy się sporządzeniem i podpisaniem przez obydwie strony protokołu. Musi on zawierać szczegółowy opis stanu nieruchomości, listę przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu oraz wszelkie inne ustalenia dotyczące przekazania. Protokół ten, podpisany przez obie strony, stanowi dokument, który w przypadku późniejszych niejasności czy sporów może służyć jako dowód w rozstrzyganiu ewentualnych nieporozumień.

Kupno mieszkania przed ślubem – akt notarialny rozwiąże Wasz problem

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której narzeczeństwo kupi mieszkanie, dzieląc między sobą udziały (niezależnie od tego, czy podział wynosi 50%/50%, 20%/80% itp.), po wejściu w związek małżeński są one wciąż własnością osobistą. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że mogą być one rozdysponowane w dowolny sposób – np. mogą one zostać ofiarowane czy sprzedane – zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie.

Istnieje jednak możliwość przekazania nieruchomości do majątku wspólnego, wykorzystując w tym celu odpowiedni akt notarialny. Oczywiście zgodnie z prawem musi on zostać sporządzony przez uprawnionego do tego notariusza. Wystarczy więc umówić się na spotkanie, przekazać niezbędną dokumentację i sfinalizować przekazanie praw do mieszkania poprzez złożenie podpisów. Podobnie wygląda to w sytuacji, w której jeden z małżonków wniósł do małżeństwa nieruchomość jako
własność osobistą, nabytą przed ślubem.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Green House Nieruchomości sp. z o. o. z siedzibą przy Dąbrowskiego 7 lok. 1, 42-202 Częstochowa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres bok@bngh.pl… czytaj więcej