Bloki z wielkiej płyty – Czy warto inwestować w mieszkania?

bloki z wielkiej płyty

Bloki z wielkiej płyty to niezwykle ciekawe nieruchomości wielorodzinne. Chociaż wybudowane były one z myślą o szybkim udostępnieniu lokali mieszkalnych dla większości klasy robotniczej, obecnie ich wartość jest porównywalna z projektami deweloperskimi – mimo że wiek niektórych budynków zaczyna przekraczać granicę 40, a nawet 50 lat.

Nie oznacza to jednak, że bloki z wielkiej płyty to zły pomysł inwestycyjny. Dowiesz się tego z poniższego artykułu, gdzie przedstawiamy wady i zalety tego typu budownictwa. Skorzystaj więc z naszej wiedzy i sprawdź, dlaczego warto wciąż inwestować w mieszkania w blokach z wielkiej płyty.

Spis treści:

Bloki z wielkiej płyty – Co to jest? Charakterystyka

Bloki z wielkiej płyty to charakterystyczny typ budownictwa mieszkaniowego, który zdominował polski krajobraz urbanistyczny w okresie PRL-u – szczególnie od lat 60. do końca lat 80. XX wieku. Ich nazwa pochodzi od prefabrykowanych betonowych płyt, które stanowiły główny materiał budowlany. System ten pozwalał na szybkie i ekonomiczne wznoszenie budynków, co było niezbędne w obliczu gwałtownie rosnącej liczby ludności miejskiej i pilnej potrzeby zapewnienia mieszkań dla tysięcy rodzin.

Konstrukcja i technologia

Budowa bloków z wielkiej płyty opierała się na modułowych elementach prefabrykowanych, które były produkowane w specjalistycznych fabrykach. Te elementy – ściany, stropy, a nawet całe segmenty mieszkań – były następnie transportowane na plac budowy i tam montowane jak ogromne klocki. Proces ten znacznie skracał czas budowy i pozwalał na wznoszenie dużych osiedli w relatywnie krótkim czasie.

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ CZĘSTOCHOWA

Charakterystyka architektoniczna

Bloki z wielkiej płyty mają kilka cech charakterystycznych:

  • Prostota formy: Budynki te mają zazwyczaj proste, prostokątne bryły, co wynikało z potrzeby szybkiej i masowej produkcji.

  • Jednolite elewacje: Fasady były często monotonne i jednolite, z niewielką ilością zdobień. W ostatnich latach wiele z tych budynków zostało poddanych termomodernizacji, co często wiązało się z odświeżeniem elewacji i nadaniem im bardziej estetycznego wyglądu.

  • Standaryzacja: Mieszkania w blokach z wielkiej płyty były zaprojektowane według standardowych rozkładów. Najpopularniejsze układy to mieszkania dwu- i trzypokojowe z oddzielną kuchnią, łazienką i korytarzem.

bloki z wielkiej płyty

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty

Lokale mieszkalne w blokach z wielkiej płyty, mimo upływu lat, często zachowują funkcjonalność i wygodę. Standardowe cechy mieszkań to:

  • Rozkład pomieszczeń: Mieszkania zazwyczaj mają układ, który maksymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń. Pokoje są przeważnie jasne, a kuchnie i łazienki – funkcjonalne.

  • Przestronność: Choć metraże mieszkań mogą być różne, wiele z nich oferuje przestronne pokoje i balkony, co jest dużym atutem.

  • Modernizacje: Wiele mieszkań w blokach z wielkiej płyty przeszło gruntowne remonty i modernizacje. Współcześni właściciele często inwestują w nowoczesne instalacje, wymianę okien, a także nowoczesne aranżacje wnętrz.

Ciekawostka! Bloki z wielkiej płyty projektowane były z myślą o 60-80 latach eksploatacji. Oznaczałoby to, że wiele z nich musiałoby zostać w niedługim czasie zburzone. Tak się jednak nie stanie. Nie uwzględniono wtedy jednak ewentualnych prac modernistycznych. Okazuje się, że te wydłużyły okres bezpiecznej przydatności do użytku nawet do 120 lat.

Zalety mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty, mimo że bywają kojarzone z czasami PRL-u, posiadają szereg zalet, które sprawiają, że są nadal popularnym wyborem na rynku mieszkaniowym.

Ich główną zaletą jest przystępna cena, co czyni je atrakcyjnymi szczególnie dla młodych ludzi oraz osób szukających swojego pierwszego mieszkania. Ponadto, bloki z wielkiej płyty często znajdują się w dobrze rozwiniętych lokalizacjach, z łatwym dostępem do infrastruktury miejskiej – takiej jak sklepy, szkoły, przedszkola oraz punkty usługowe.

MIESZKANIA NA WYNAJEM CZĘSTOCHOWA

Są one także z reguły solidnie zbudowane. Dzięki przeprowadzanym przez lata remontom i renowacją, bloki z wielkiej płyty mogą oferować dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Dodatkowo wielka płyta to szybki i efektywny sposób budowy, co w dzisiejszych czasach może być renesansem z uwagi na potrzebę szybkiego zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na mieszkania. Jest to jednak technologia wykorzystywana obecnie stosunkowo rzadko ze względu na wdrożenie modernistycznych technologii modułowych, uwzględniających więcej okien i konstrukcji stalowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat modułowej technologii budownictwa, która zyskuje na popularności? Sprawdź artykuł: Dom modułowy całoroczny – Opinie i ceny

Wady mieszkania w bloku z wielkiej płyt

Mimo licznych zalet, mieszkania w blokach z wielkiej płyty posiadają także swoje wady. Jednym z najczęściej wymienianych minusów jest ich monotonny, a często także nieatrakcyjny wygląd zewnętrzny. Architektura tych budynków rzadko kiedy wyróżnia się na tle nowoczesnych, bardziej estetycznie zaprojektowanych osiedli. Kolejnym problemem jest ograniczona możliwość modyfikacji i renowacji – zarówno ze względów strukturalnych, jak i z powodu regulacji prawnych.

bloki z wielkiej płyty

Bloki z wielkiej płyty często borykają się także z problemami związanymi z instalacjami – rury i systemy grzewcze mogą być przestarzałe i mniej efektywne. Dodatkowo słaba wentylacja w niektórych z tych budynków może prowadzić do problemów z wilgocią i pleśnią – co jest szczególnie problematyczne w starszych blokach, gdzie nowoczesne systemy wentylacyjne nie były instalowane standardowo.

Bloki z wielkiej płyty – FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Decyzja o zakupie mieszkania w bloku z wielkiej płyty może być korzystna z wielu powodów. Po pierwsze, tego typu budynki często znajdują się w dobrze rozwiniętych lokalizacjach z dostępem do rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Dodatkowo mieszkania te mogą być atrakcyjne cenowo, szczególnie dla pierwszych nabywców czy inwestorów szukających nieruchomości do remontu i dalszego wynajmu. Warto również zauważyć, że wiele bloków z wielkiej płyty przechodzi obecnie przez proces termomodernizacji, co znacząco wpływa na komfort mieszkania oraz redukuje koszty utrzymania. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, zaleca się dokładne sprawdzenie stanu technicznego konkretnej nieruchomości oraz planowanych lub realizowanych w najbliższej przyszłości inwestycji w infrastrukturę budynku.

Czy mieszkania w bloku z wielkiej płyty są tańsze?

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są często dostępne na rynku po niższych cenach niż nowe konstrukcje czy budynki położone w prestiżowych lokalizacjach. Niski koszt początkowy jest wynikiem wielu czynników, w tym starszej technologii budowy oraz większej dostępności tych mieszkań na rynku. Należy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, które mogą wynikać z potrzeby remontu czy modernizacji takich mieszkań. Cena może być również różna w zależności od miasta czy dzielnicy, dlatego zawsze warto przeprowadzić porównanie ofert w interesującym nas regionie.

Czy mieszkanie w bloku z wielkiej płyty jest bezpieczne?

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty, zbudowanych w okresie PRL były projektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu i spełnianiu standardów bezpieczeństwa obowiązujących w tamtym czasie. Wiele z tych budynków zostało od tego czasu zmodernizowanych – w tym poprzez wzmocnienie konstrukcji, instalację nowoczesnych systemów przeciwpożarowych oraz remont elewacji i części wspólnych. Pomimo swojego wieku, bloki te mogą oferować bezpieczne warunki mieszkalne – pod warunkiem że są one regularnie konserwowane i dostosowywane do obecnych norm bezpieczeństwa. Przed zakupem warto jednak dokładnie ocenić stan techniczny konkretnego budynku oraz zapoznać się z historią wszelkich przeprowadzonych na nim prac remontowych i modernizacyjnych.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Green House Nieruchomości sp. z o. o. z siedzibą przy Dąbrowskiego 7 lok. 1, 42-202 Częstochowa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres bok@bngh.pl… czytaj więcej