Dom modułowy całoroczny – Opinie i ceny

Dom modułowy całoroczny – Opinie i ceny

Technologia budownictwa rzadko przechodzi transformację. Niemniej jednak obecnie jesteśmy świadkami definitywnych zmian, które pozwalają odrzucić stare, drogie i mało wydajne rozwiązania na rzecz innowacyjnej produkcji. Domy modułowe pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy – bez ryzyka utraty komfortu, bezpieczeństwa czy wartości estetycznych.

Jest to rozwiązanie cieszące się uznaniem osób, które postawiły na domy modułowe. Opinie są pozytywne, a coraz więcej inwestorów przekonuje się o tym, że skoro obiekty mieszkalne prefabrykowane sprawdziły się w przypadku krajów o trudniejszym klimacie niż Europa (takich jak Kanada czy Norwegia), to w Polsce mogą być one odpowiednią alternatywą. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, czym jest dom modułowy, jak wygląda jego budowa oraz ile kosztuje realizacja takiego obiektu. Nie czekaj i skorzystaj z wiedzy zespołu Green House Nieruchomości.

Spis treści:

Co to jest dom modułowy?

Domy modułowe spotykane są również jako prefabrykowane. Oznacza to, że nie są one budowane bezpośrednio na działce, a produkowane są w fabrykach. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy budynek prefabrykowany jest modułowy. Domy modułowe to konstrukcje powstałe z połączenia wielu gotowych komponentów. Z kolei klasyczne domy prefabrykowane to wyprodukowane ściany, które łączy się w całość na działce klienta.

Główną różnicą między tymi technologiami jest szybkość budowy. Jeśli zależy Ci na czasie, postaw na domy modułowe. Cena takich konstrukcji jest często niższa, a gotowy obiekt do stanu deweloperskiego powstaje w kilkanaście dni. Inwestorzy mają jednak mniej możliwości personalizacji.

Budowa domu modułowego nie wymaga przerw technologicznych. Należy jednak zaplanować proces realizacji w taki sposób, by wyeliminować trudności na etapie montażu – np. przygotowując teren na przyjazd ekipy producenta zgodnie z jego zaleceniami.

Jak i z czego powstają domy modułowe?

Dom modułowy całoroczny może powstać z różnych tworzyw i przy pomocy zróżnicowanej technologii. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy zatem uzależnić od indywidualnych preferencji inwestora oraz potencjalnych mieszkańców.

Dom modułowy całoroczny – Opinie i ceny

Dom modułowy całoroczny może powstać z różnych tworzyw i przy pomocy zróżnicowanej technologii. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy zatem uzależnić od indywidualnych preferencji inwestora oraz potencjalnych mieszkańców.

Dom modułowy z drewna

Drewniany dom szkieletowy wyprodukowany w technologii modułowej to obecnie najpopularniejsza opcja wśród inwestorów poszukujących atrakcyjnych opcji cenowych, pozwalających na osiągnięcie doskonałych rezultatów w krótkim czasie. Budynki z drewna powstają w fabryce. Następnie gotowe elementy transportowane są na działkę klienta. Tam montowane są one w całość przez profesjonalną ekipę.

Uwaga! Drewniane domy modułowe również wymagają wykorzystania fundamentów lub płyt fundamentowych. Należy pamiętać, że jest to lekka konstrukcja, która powinna być skonstruowana w sposób maksymalnie stabilny.

Dom modułowy z keramzytu

Domy modułowe z keramzytu powstają gotowe segmenty z prefabrykatów keramzytowych, które stanowią stalowe ramy wypełnione keramzytobetonem. Od środka ocieplane są one wełną mineralną (ściany oraz strop), natomiast z zewnątrz można zastosować tynki w połączeniu z naturalnymi okładzinami.

Ogromną zaletą keramzytobetonu są jego właściwości termoizolacyjne. Domy modułowe z keramzytu są więc najczęstszym wyborem wśród osób, które stawiają na ekologiczne i ekonomiczne podejście do przyszłości. Optymalizacja zapotrzebowania energetycznego to doskonała droga na generowanie dodatkowych oszczędności w każdym sezonie grzewczym (nawet do kilku tysięcy złotych w skali roku).

Dom modułowy ze stali

Ciekawym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest w Polsce najrzadziej, są domy modułowe stalowe. W fabryce powstaje szkielet budynku z profili stalowych, który następnie montowany jest na działce Inwestora i uzupełniany pozostałymi komponentami. Wypełnienie tworzą płyty warstwowe z izolacją z pianki poliuretanowej.

Ciekawostka! Domy modułowe stalowe często realizowane są z wykorzystaniem powstałych z morskich kontenerów. Są one przystosowywane do celów mieszkalnych (wycinane są otwory na okna, drzwi i instalacje) i ustawiane obok siebie lub na sobie. Biorąc jednak pod uwagę specyficzne warunki atmosferyczne w Polsce, domy modułowe z kontenerów morskich są raczej ciekawostką, którą można wykorzystać do budowy obiektu sezonowego. Nie oznacza to jednak, że pozostałe oferty stalowych domów modułowych nie będą dobrą decyzją.

Dom modułowy z paneli SIP

Panele SIP (w rozwinięciu: Structural Insulated Panels) to płyty strukturalne. Składają się one z dwóch warstw zewnętrznych i jednej warstwy wewnętrznej (będącej warstwą izolacyjną z wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub styropianu). Zewnętrzne warstwy mogą być wykonane m.in. z płyt OSB, MFP, cementowych, magnezowych, metalowych lub włókno-cementowych. Łączy się je ze sobą za pomocą kleju poliuretanowego, który wykazuje właściwości izolacyjne.

Panele SIP nie są najpopularniejszym wyborem wśród osób inwestujących w domy modułowe. Opinie użytkowników są jednak pozytywne, dlatego jeśli zastanawiasz się nad wyborem tego typu technologii, nie musisz obawiać się o jakość wykonania i niezawodność obiektu.

Dom modułowy – cena warta inwestycji

Inwestorzy często zaskoczeni są, gdy dowiadują się, ile będzie kosztować ich wymarzony dom modułowy. Cena oczywiście uzależniona jest od wielu czynników – w tym od wielkości budynku, kształtu i użytej technologii. Wciąż jednak niezależnie od decyzji, koszt realizacji 1 m2 jest niższy od ceny budowy 1 m2 domu w technologii murowanej

Najtańszą technologią jest budowa domu modułowego w konstrukcji szkieletowej. Za obiekt o powierzchni ok. 100 m2 należy zapłacić średnio 250 tys. zł w stanie surowym zamkniętym. Oczywiście należy więc doliczyć koszty wykończenia budynku, które mogą podnieść całkowity koszt inwestycji do ok. 400-500 tys. zł – w zależności od rodzaju zastosowanych materiałów. Niemniej jednak wciąż jest to o wiele mniej, niż przy budynkach murowanych, które mogą kosztować nawet 500 tys. zł za dom w stanie deweloperskim o powierzchni ok. 100 m2.

Zalety domów modułowych

Niemal każde rozwiązanie ma wady i zalety. Ciężko znaleźć idealną opcję. Warto więc poznać mocne strony wyboru swojej inwestycji, by o wiele lepiej zrozumieć, że jest to dobra decyzja.

Szybkość budowy domów modułowych

Znaczącą zaletą domów modułowych jest szybkość ich realizacji. Dzięki procesowi produkcyjnemu w kontrolowanych warunkach fabrycznych możliwe jest znaczne skrócenie czasu budowy w porównaniu do tradycyjnych metod. Budowa domu modułowego zajmuje od 2 do 5 miesięcy. Jest to rewolucyjne tempo w porównaniu z technologią murowaną. Szybkość realizacji zmniejsza czas oczekiwania na przeprowadzkę i pozwala na szybsze uzyskanie zwrotu z inwestycji. Warto jednak pamiętać, że terminy mogą ulec zmianie w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak warunki pogodowe czy logistyka.

Atrakcyjna cena

Domy modułowe są tańsze w budowie niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jest to możliwe ze względu na optymalizację procesów produkcyjnych i mniejsze marnotrawstwo materiałów. Ceny zaczynają się już od około 2500 zł za 1 m2. Sprawia to, że domy modułowe są dostępne dla szerszej grupy odbiorców.

Należy być świadomym, że ostateczna cena może wzrosnąć. Koszt budowy zależy od wybranych rozwiązań projektowych i wykończeniowych.

Niezawodność

Konstrukcja wyprodukowana w fabryce umożliwia precyzyjne wykonanie każdego elementu. Przekłada się to bezpośrednio na większą dokładność niż w przypadku budowy obiektu murowanego. Dzięki temu domy modułowe są szczelne i dobrze izolowane – zapewniając tym samym trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa budowa domu modułowego?

Budowa domu modułowego to proces, który zachwyca swoją efektywnością i szybkością – oferując przy tym wysoką jakość realizacji. Od momentu zamówienia do finalizacji mija zaledwie kilka miesięcy. Często jest to okres od 2 do 5 miesięcy. Oczywiście czas budowy zależy od wielu czynników – takich jak kompleksowość projektu, warunki pogodowe, czy czas oczekiwania na niezbędne pozwolenia. Kluczową zaletą jest to, że większość prac odbywa się w kontrolowanych warunkach fabrycznych. Minimalizuje to ryzyko opóźnień związanych z nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi.

Ile kosztuje dom modułowy?

Cena domu modułowego ustalana jest indywidualnie dla każdego projektu. Wszystko zależy w dużej mierze od projektu, jego konfiguracji, technologii produkcji czy trudności wynikających z realizacji na konkretnej działce. Niemniej jednak koszt będzie porównywalny lub niższy niż w przypadku tradycyjnych metod budowy. Ceny za stan surowy zaczynają się jednak od ok. 2500 zł za 1 m2. Oznacza to, że ceny dla standardu deweloperskiego mogą wahać się od 300 000 do 500 000 zł i więcej. Warto podkreślić, że domy modułowe często są bardziej energooszczędne, co przekłada się na długoterminowe oszczędności na kosztach eksploatacji.

Czy dom modułowy jest bezpieczny i wytrzymały?

Domy modułowe projektowane i budowane są z myślą o bezpieczeństwie oraz wieloletniej niezawodności. Muszą one spełniać normy i standardy stawiane tradycyjnym konstrukcjom. Dzięki procesowi produkcyjnemu w kontrolowanych warunkach fabrycznych i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, domy modułowe charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Są one w stanie wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe – w tym silne wiatry, trzęsienia ziemi i opady śniegu. Potwierdzają to liczne badania i testy.
Zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych zapewnia doskonałą termoizolację i akustykę. To z kolei przekłada się na komfort użytkowania i bezpieczeństwo mieszkańców.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Green House Nieruchomości sp. z o. o. z siedzibą przy Dąbrowskiego 7 lok. 1, 42-202 Częstochowa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres bok@bngh.pl… czytaj więcej